مدیریت رنگ در اندروید همیشه یک موضوع چالش برانگیز بوده است. گوگل برای همگام سازی با موج نمایشگرهای مجهز به صفحه عریض (WCG) در سال 2017 قابلیت های مدیریت رنگ را به اندروید 8 اضافه کرد. طی سه سال گذشته ، تمام تلفن های جدید اندرویدی به عملکردهای مدیریت رنگ مجهز شده اند. با این حال ، هنوز بسیاری از برنامه های شخص ثالث وجود دارد که از این ویژگی پشتیبانی نمی کنند.

گوگل مانند اپل نتوانسته است برنامه های شخص ثالث را برای پشتیبانی از مدیریت رنگ ترغیب کند. اندروید هنوز sRG را به عنوان استاندارد طیف رنگی در نظر می گیرد ، گرچه برخی از برنامه ها به طیف DCI-P3 منتقل شده اند. در بخش سخت افزار ، یکی از کاربردهای طیف گسترده ای از رنگها که اپل استفاده می کند ، ضبط تصاویر WCG از 10 بیت با رنگ های غنی تر (1.07 میلیارد در مقابل 16.7 میلیون) است.

با این حال ، تاکنون هیچ تلفن همراهی در دنیای اندروید این مرحله را انجام نداده است و همه تلفن های اندرویدی هنوز تصاویر 8 بیتی را در محدوده sRG ضبط می کنند. اما اکنون اوپو اعلام کرده است که پرچمدار نسل بعدی خود ، اوپو فایند X3 ، به دلیل ورود به بازار در سال 2021 ، از WCG و عکس دو رنگ 10 بیتی در قالب سیستمی به نام سیستم مدیریت رنگ بهره مند خواهد شد.

گوگل قبلاً در یک پست وبلاگ در ماه مه 2019 اعلام کرده بود که تصاویر گسترده ای از طیف رنگی به اندروید وارد خواهد شد. این شرکت نوشت:

اندروید به جایی رسیده است که طیف رنگی sRG با پشتیبانی از 8 بیت در هر کانال برای استفاده کامل از دوربین و قابلیت نمایش دستگاه کافی نیست. در اندروید ، ما در حال کار بر روی عکاسی با پشتیبانی گسترده از رنگ در هر دو طرف برای افزایش تعداد بیت ها و طیف رنگی هستیم. این به این معنی است که کاربران در نهایت می توانند صحنه های غنی را ضبط کنند ، تصاویر رنگی بزرگتری را با دوستان خود به اشتراک بگذارند و عکس های خود را با رنگ بیشتری در تلفن های همراه خود مشاهده کنند.

حدود یک سال و نیم از زمان اعلام گوگل می گذرد و امروز اوپو اولین شرکتی است که پشتیبانی دو طرفه از عکاسی با زاویه دید گسترده را اعلام کرد. پیش فرض پشتیبانی از پنل های 10 بیتی و گستره رنگی گسترده تر بود که اکنون با گوشی هایی مانند Oppo Find X2 Pro ، OnePlus 8 Pro و Asus ROG Phone 3 نرم تر شده است.

از نظر تئوری ، تلفن های قبلی قادر به نمایش تصاویر بومی 10 بیتی بودند ، اما تاکنون هیچ شرکتی رسما تصاویر WCG دو طرفه را به کاربران ارائه نداده است. اوپو اولین شرکتی است که از معرفی این ویژگی خبر داده و سرانجام طرفداران اندروید را به آرزوی دیرینه خود منتقل کرده است.

اوپو می گوید سیستم جدید مدیریت رنگ آن در سری Find X3 در دسترس خواهد بود. این شرکت ادعا می کند که این سیستم اولین سیستم مدیریت رنگ اندروید است که از طیف رنگی DCI-P3 و عمق رنگ 10 بیتی برای ضبط ، ذخیره و نمایش تصاویر پشتیبانی می کند. این فناوری می خواهد یک تجربه بصری با کیفیت بالا ارائه دهد که دارای دقیق ترین و دقیق ترین رنگ های ممکن باشد.

Oppo خاطرنشان می کند که سیستم مدیریت رنگ آن علاوه بر تصاویر 10 بیتی از HEIF پشتیبانی می کند. این شرکت معتقد است که آینده WCG و عمق رنگ زیاد است. بر اساس این باور ، تیم تحقیق و توسعه Oppo سیستم ها و سخت افزارهای اساسی خود را برای تولید رنگ بهینه کرده است. نتیجه این تلاش ها یک راه حل دو جهته است که شامل تمام مراحل از ضبط تصویر تا رایانه سازی ، رمزگذاری ، ذخیره سازی ، رمزگشایی و در نهایت مشاهده تصویر است و از تصاویر HEIF 10 بیتی با دامنه رنگی DCI-P3.

سیستم مدیریت رنگ کامل رنگ اوپو با استفاده از الگوریتم های پیشرفته و قابلیت های سخت افزاری هنگام عکسبرداری ، رنگ ها را ضبط می کند. تیم مهندسی تحقیق و توسعه این شرکت از این الگوریتم ها در زمینه های مختلف مانند اصلاح اعوجاج ، کاهش نویز چند فریم (MFNR) و تفکیک پذیری فوق العاده بالا استفاده کرده است. Opo می گوید این سیستم از سنسورهای ویدئویی مجهز به حالت پوشش دیجیتال HDR نیز پشتیبانی می کند. حالت پوشش دیجیتال HDR یا DOL-HDR شرایط مختلف نوردهی را در یک تصویر ترکیب می کند. این به این معنی است که حتی هنگام عکس گرفتن در نور شدید ، رنگ ها با وضوح بیشتری ضبط می شوند.

اوپو ادعا می کند که سخت افزار آن بدون کالیبراسیون نمی تواند به حداکثر توانایی های خود برسد. این شرکت نمایشگر سری Find X3 را بر اساس قابلیت های Find X2 Pro که یکی از بالاترین سطح پانل های بازار است ، می سازد. روند کالیبراسیون صفحه نمایش Oppo با دقت بالا 0.4 JNCD رنگ ، ثبات صفحه رنگی صفحه را افزایش می دهد. الگوریتم اختصاصی این شرکت با تنظیم طیف DCI-P3 روی نقطه سفید D65 ، سازگاری طیف رنگ را تضمین می کند.

عمق رنگ 10 بیتی جلوه های بصری مصنوعی را که ناشی از اختلاف رنگ در مقایسه با عمق رنگ 8 بیتی استاندارد است ، کاهش می دهد. این عمق رنگ همچنین باعث افزایش شیب رنگ برای بهبود کیفیت محتوای بصری می شود.

اپل از سال 2016 پشتیبانی HEIF را به تلفن های خود اضافه کرده است ، اما تلفن های اندرویدی هنوز تصاویر قدیمی JPEG را ثبت می کنند. HEIF با حفظ کیفیت قبلی با کمک سیستم های فشرده سازی قوی تر ، اندازه تصویر را تا 50٪ کاهش می دهد. سری Find X3 از HEIF پشتیبانی خواهد کرد و Oppo خاطر نشان می کند که این قالب به طور کامل از تصاویر ثابت ، EXIF ​​، اطلاعات عمق و فیلم های پویا پشتیبانی می کند.

اوپو می گوید سیستم مدیریت رنگ جدید خود را برای اولین بار در سال 2021 در سری پرچمداران Find X3 راه اندازی می کند. بدیهی است که مدتی طول می کشد تا این فناوری در محدوده قیمت پایین تری در بازار قرار بگیرد.