ال جی یکی از معدود شرکت هایی است که نام آن با تلویزیون های OLED مترادف است در دنیای تلویزیون ، اما این شرکت به تازگی اعلام کرده قصد دارد محصولاتی را که از پنل های LCD در سال 2021 استفاده می کنند ، روانه بازار کند. مانند TCL (و بزودی سامسونگ) ، ال جی در حال آماده سازی استفاده از فناوری Mini LED است و قصد دارد سال آینده از این فناوری در تلویزیون های LCD 8K و 4K خود استفاده کند.

ال جی می گوید Mini LED یک جهش بزرگ در کیفیت تصویر برای صفحه های LCD خواهد داشت. بهترین تلویزیون های LCD امروزه از روشی به نام “آرایه محلی کاملاً تاریک” استفاده می کنند. در این تکنیک ، اشیا – – گاهی اوقات صدها – به عنوان نور پس زمینه در پشت صفحه قرار می گیرند. سیستم می تواند این اشیا را به صورت گروهی مدیریت کرده و هر گروه را با توجه به تصویر خروجی کم نور کند. در نتیجه ، سطح سیاه و کنتراست صفحه بهبود می یابد.

در فناوری Mini LED ماجرا کمی فرق می‌کند چون از ال‌ای‌دی‌های بسیار کوچک‌تری استفاده می‌شود. در نتیجه، تعداد آن‌ها بالاتر می‌رود و کنتراست بسیار بهتری را ایجاد می‌کند. ال‌جی می‌گوید نور پس‌زمینه در فناوری جدید این شرکت از حدود ۳۰ هزار LED ریز تشکیل شده که با استفاده از ۲۵۰۰ ناحیه تاریک‌سازی و روش‌های پیشرفته تاریک‌سازی محلی حداکثر روشنایی بسیار بالا و نسبت کنتراست ۱٫۰۰۰٫۰۰۰:۱ را فراهم می‌کند.

خروجی این فناوری کنتراست بهتر، HDR پویاتر و دقت رنگ بهتری را به وجود می‌آورد که نسبت به فناوری‌های قبلی LCD برتر است. این تلویزیون‌ها قرار است از نرخ نوسازی حداکثر ۱۲۰ هرتزی پشتیبانی کنند. ال‌جی اسم این گونه جدید از تلویزیون‌های LCD را QNED گذاشته است. Q به رنگ کوآنتوم دات و N هم احتمالا به برندینگ نانوسل خود این شرکت اشاره دارد.

نزدیک‌ترین فناوری به تلویزیون‌های QNED ال‌جی محصولات سری ۸ شرکت TCL است که ۲۵ هزار LED و حدود هزار ناحیه‌ی قابل کنترل دارد. ال‌جی می‌گوید تلویزیون‌های QNED آن‌ها در اندازه‌های حداکثر ۸۶ اینچی به بازار می‌آیند. سری ۶ محصولات TCL هم از Mini LED استفاده می‌کنند، ولی مجموع تعداد ال‌ای‌دی‌های آن‌ها بسیار کمتر از سری ۸ است.

ال‌جی به‌عنوان یکی از برترین تولیدکنندگان تلویزیون‌های OLED یادآور می‌شود که همچنان بهترین کیفیت تصویر در محصولات OLED قابل دستیابی است. در سال گذشته شاهد ورود شرکت Vizio به بازار تلویزیون‌های OLED بودیم و این شرکت سعی کرد با ارائه قیمت پایین‌تر سهم ال‌جی را کمتر کند، ولی ظاهرا ال‌جی قصد ندارد که از موضع خود عقب‌نشینی کند.

در انتها بهتر است یادآور شویم که نباید Mini LED را با Micro LED اشتباه بگیرید. فناوری Mini LED شبیه گونه پیشرفته‌تری از تلویزیون‌های LCD است، در حالی که Micro LED تغییرات گسترده‌تری را به وجود می‌آورد و با حذف کامل نور پس‌زمینه از میلیون‌ها LED مجزا استفاده می‌کند که تنها در زمان نیاز روشن می‌شوند. تلویزیون‌های Micro LED هنوز فوق‌العاده گران‌اند و اگرچه که برای محصولات QNED ال‌جی هم قیمتی نداریم، ولی مطمئنا قیمت کمتری نسبت به پنل‌های Micro LED خواهند داشت.

10 دی 1399

848 بازدید

0 نظر