بر اساس گزارشی که ساعت ها قبل از نتایج آزمایشات گسترده انجام شده توسط استرازنکا و دانشگاه آکسفورد منتشر شده است ، واکسن علیه ویروس کرونا 70٪ موثر است. استراژنکو در بیانیه مطبوعاتی گفت که آزمایش روی بیش از 20،000 داوطلب نشان داد که واکسن آنها به طور متوسط ​​از 70 درصد علائم Covid-19 شرکت کنندگان جلوگیری می کند. آکسفورد این موفقیت را یک موفقیت مهم خواند.

واکسن گاردین سومین واکسنی است که در هفته های اخیر پس از واکسن های Pfizer و Modern اثربخشی قابل توجهی نشان داده است. این واکسن حداقل در فاصله یک ماه در دو مرحله تجویز می شود و مشابه واکسن های قبلی است.

آزمایشات نشان داده است که اثر واکسن به طور غیر منتظره ای به دوز بستگی دارد. اگر افراد دو دوز کامل واکسن دریافت کرده باشند ، این واکسن می تواند به اندازه 62٪ موثر باشد. با این حال ، اگر آنها ابتدا نیمی از دوز واکسن و دوز کامل آن را بار دوم مصرف کنند ، اثربخشی به 90٪ افزایش می یابد. استراژنکو می گوید وقتی هر دو روش با هم ترکیب شوند ، میانگین اثر واکسن 70٪ است. در حال حاضر مشخص نیست که چرا این روش ها اثربخشی متفاوتی دارند.

اگرچه اثربخشی کلی واکسن آکسفورد / استرازنکا کمتر است ، اما به گفته بی بی سی ، ساخت آن ارزان تر و نگهداری آن آسان تر از واکسن های Pfizer و Modern است. استراژنکو قصد دارد تا سال 2021 حدود 3 میلیارد دوز واکسن تولید کند.

فناوری واکسن توسط دانشگاه آکسفورد و شرکت تابعه آن Vaccitech ساخته شده است. گاردین قراردادی را با دانشگاه در آوریل 2020 امضا کرد تا به طراحی ، تولید سریال و توزیع احتمالی آن کمک کند. این پروژه به دلیل علائم ناشناخته به طور موقت در ماه سپتامبر متوقف شد ، اما مقامات پزشکی در ایالات متحده ، انگلیس ، برزیل ، آفریقای جنوبی و ژاپن به زودی اعلام کردند که هیچ مسئله ایمنی واکسن وجود ندارد و پروژه ادامه یافت.

اکنون گام بعدی ، تأیید مقامات بهداشتی در سراسر جهان است. آژانس دارویی اروپا (EMA) به تازگی ارزیابی داده های آزمایشگاهی واکسن را برای تسریع در زمان انتقال واکسن به بازار آغاز کرده است.