شرکت های دارویی Pfizer و BioNTech ساعاتی پیش در بیانیه ای اعلام کردند که واکسن Covid-19 آنها می تواند تا 90٪ در جلوگیری از عفونت ویروس کرونا موثر باشد. سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) پیش از این گفته بود كه واكسن ها باید حداقل 50 درصد موثر باشند تا مورد تأیید FDA قرار گیرند.

آشیش جه ، رئیس دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه براون ، در مصاحبه ای گفت: “اگر عدد ذکر شده در این بیانیه واقعاً درست باشد ، یک دستاورد چشمگیر حاصل شده است.” “این دستاورد بسیار بهتر از آن است که انتظار داشتم و تغییر بزرگی ایجاد خواهد کرد.”

فایز و ioNTech ادعا می کنند که آنها براساس داده های اولیه یک آزمایش بزرگ است که تاکنون بر روی 43،538 نفر انجام شده است. این دو شرکت امروز فقط برخی از داده های خود را برای عموم منتشر کرده اند و نتایج تحقیقات آنها هنوز توسط دانشمندان مستقل بررسی نشده است. شرکت ها با توجه به اینکه اثر نسخه نهایی واکسن ممکن است متفاوت باشد ، همچنان به جمع آوری اطلاعات از دوره های آزمایشی خود ادامه می دهند.

واکسن های Fayez و ioNTech با کمک فناوری جدید مبتنی بر ژن ساخته شده اند که هنوز اثبات نشده است. این فناوری با قرار دادن قطعه ای از مواد ژنتیکی ویروس کرونا در بدن انسان کار می کند. در مرحله بعدی ، سلول ها از دستورالعمل های رمزگذاری شده در این زیرشاخه ژنتیکی برای ساخت ویروس استفاده می کنند و سیستم ایمنی بدن می آموزد که چگونه با آن مبارزه کند. واکسن Moderna از استراتژی مشابهی استفاده می کند.

واکسن های مبتنی بر ژن باید در دمای فوق العاده سرد نگهداری شوند و حمل و نقل آنها دشوارتر شود. واکسن های Fayez و ioNTech دارای دو دوز هستند که باید به فاصله سه هفته تزریق شوند و توزیع واکسن های تک دوز از نظر منطقی دشوارتر است. این دو شرکت ادعا می کنند که محافظت در برابر ویروس هفت روز پس از دریافت دوز دوم واکسن حاصل می شود. در حال حاضر مشخص نیست که بدن پس از دریافت اولین دوز ، چقدر در برابر ویروس مقاوم خواهد بود.

این واکسن قبل از استفاده عمومی باید توسط نهادهای نظارتی از جمله FDA تأیید شود. این موسسات هم ایمنی و هم اثر واکسن را بررسی می کنند. تاکنون هیچ مسئله ایمنی قابل توجهی در مورد واکسن فایز و ioNTech گزارش نشده است. اما گزارش امروز بیان نکرد که چه تعداد از افراد اشکال شدیدتری در این بیماری داشته و چه تعداد از آنها فرم خفیف تری دارند. اما این اطلاعات در ارزیابی های FDA گنجانده خواهد شد.

این دو شرکت می گویند داده های ایمنی به جایی رسیده اند که می توانند تا هفته سوم نوامبر از FDA مجوز استفاده اضطراری را دریافت کنند. Pfizer و ioNTech با دولت ایالات متحده توافق کرده اند که 600 میلیون دوز واکسن 1.95 میلیارد دلاری خود را در اختیار آنها قرار دهند. این شرکت ها معتقدند که می توانند تا پایان سال 2020 حدود 50 میلیون دوز واکسن و تا سال 2021 حدود 1.3 میلیارد دوز واکسن تولید کنند.

با این وجود انتظار نمی رود که افراد عادی حتی پس از تأیید FDA بلافاصله بتوانند واکسن دریافت کنند. توزیع واکسن برای کارکنان درمان و سپس به گروه های حساس ممکن است ابتدا محدود شود.

چندین شرکت دیگر در مرحله سوم آزمایشات بالینی واکسن خود هستند و انتظار می رود نتایج آنها به زودی منتشر شود. بیش از یک واکسن موثر احتمالاً در نهایت معرفی خواهد شد و FDA می تواند چندین واکسن را مجاز کند. ائتلاف ائتلاف برای نوآوری اپیدمیولوژیک یا CEPI ماه گذشته گفت که واکسن های مختلف را به امید یافتن م mostثرترین گزینه موجود مقایسه می کند.

تولید واکسن گام مهمی در مبارزه با شیوع ویروس کرونا است ، اما نمی تواند به سرعت همه گیر جهانی Covid-19 را خاتمه دهد. این روند حداقل ماهها به طول خواهد انجامید و واکسیناسیون برای افراد عادی مدت زمان زیادی طول می کشد. دکتر آنتونی فاوچی ، مدیر انستیتوی آلرژی و بیماری های عفونی آمریکا ، ماه گذشته گفت: “[این واکسن] نیازی به احتیاط و حفظ اقدامات لازم برای افزایش سلامت عمومی را از بین نخواهد برد.”