در زمان راه اندازی مک بوک ایر مجهز به M1 ، اپل اعلام کرد که سرعت لپ تاپ بالاتر از 98 درصد لپ تاپ های ویندوز است که امسال فروخته شده است.

پس از مدت ها انتظار ، اپل سرانجام انتقال به پردازنده های سیلیکون اپل را جشن گرفت. اولین پردازنده در این خانواده M1 نام دارد و براساس لیتوگرافی 5 نانومتری ساخته شده است. این پردازنده از 8 هسته پردازشی و همچنین یک موتور عصبی یکپارچه در تراشه استفاده می کند. معیارهای منتشر شده برای این تراشه عملکرد خوبی دارند ، اما آیا در واقع سرعت آن از 98 درصد لپ تاپ های ویندوز است؟ تحلیلگر pcworld به این سوال پاسخ داد ، بنابراین با ما همراه باشید.

شرکت اپل در وب سایت رسمی خود گفت: “M1 سریعتر از 98٪ لپ تاپ های ویندوز است که امسال فروخته شده است.” در اکتبر سال 2020 ، اپل تست های مک بوک استاندارد 13 اینچی را با تراشه M1 و 16 گیگابایت RAM انجام داد. عملکرد سیستم با استفاده از برخی معیارهای استاندارد صنعت مورد استفاده در صنعت لپ تاپ اندازه گیری شد. رایانه های شخصی ویندوز داده های فروش در 12 ماه گذشته در دسترس عموم است. تست های عملکرد با استفاده از سیستم های رایانه ای خاص انجام شده و عملکرد تقریبی Macook Pro شما را نشان می دهد.

طبق بیانیه ای در وب سایت اپل ، این شرکت نه تنها دقیقاً نگفته است که ادعاهای خود را بر اساس چه آزمایشی انجام داده ، بلکه مشخص نکرده است که Macook Airs خود را از کجا تهیه کرده است.

آیا این ادعا که اپل می گوید Macook Air بدون فن سریعتر از لپ تاپی مانند Asus Zephyrus G14 با پردازنده Ryzen 4000 و گرافیک GeForce RTX است؟ Macook Air لپ تاپ سریعتر از Refreshed Alienware Area 51M؟ جواب منفی است Macook Air Laptop MSI Creator 17 MiniLED سریعتر از Refurbished؟ احتمالاً این بار نیز پاسخ منفی است.

اپل ادعا می کند Macook Air عملکرد بهتری نسبت به 98٪ لپ تاپ های ویندوزی دارد؟ عملکرد پردازنده CPU؟ عملکرد GPU؟ عملکرد پردازنده ویندوز؟ آیا اپل از یک مجموعه نرم افزاری واحد برای مقایسه استفاده کرده است؟ آیا گفته های اپل نتیجه آزمایش های آزمایشی است؟ آیا Macook Air جدید می تواند Red Dead Redemption II یا Call of Duty: lack Ops Cold War را اجرا کند؟ آیا می تواند PowerDirector CyberLink را اجرا کند؟ در مورد Fortnite چطور؟

در حال حاضر مشخص نیست که وی پس از ترک کار خود چه خواهد کرد.

در حال حاضر نمی دانیم که اپل خودش را چه کسی صدا می کند.

وقتی اپل ادعاهای خود را مطرح می کند ، تصور می کنم تراشه M1 را با طیف وسیعی از تراشه های اینتل از Atom تا Celeron N و Core i3 و پردازنده های قدرتمندتر ، همه با پردازنده گرافیکی یکپارچه مقایسه می کند و وقتی تعریفی از عملکرد ارائه نمی دهد ، ادعاهای اپل به نوبه خود تبدیل می شود در بازاریابی شبکه ای. آیا منصفانه است که Macook Air 1000 دلاری را با دستگاهی که فقط 150 دلار قیمت دارد ، 98 درصد دستگاه های فروخته شده 150 دلار لپ تاپ مقایسه کنند؟

شاید بهتر باشد Macook Air خود را با Chromebook یا لپ تاپ ویندوزی 150 دلاری مقایسه کنید. این بدان معناست که اپل باید محصولی را ارائه دهد که اکثر مردم از پس تهیه آن برآیند. مطمئناً عملکرد تراشه M1 قابل تحسین است ، اما قابل مقایسه بودن آن با تراشه Ryzen 4000 یا GeForce RTX 2060 قطعاً جواب نمی دهد. تراشه M1 مبتنی بر معماری آرم است و توسط TSMC طراحی شده است ، که قطعاً هنگام اجرای برنامه های ساخته شده برای آن عالی کار خواهد کرد.

سیب کمی هوشیاری دارد

آنچه واقعاً آزاردهنده است این است که اپل دلیل زیادی ندارد یا هیچ دلیلی برای ادعای اینگونه ندارد و تراشه MV1 را در Macook Air ، Macook Pro و Mac Mini در این سطح می بیند. تراشه 5 نانومتری M1 همان عملکردی را می کند که از یک تولیدکننده غیرانتفاعی انتظار دارید. تراشه M1 باید برنامه های بهینه سازی شده خوبی را اجرا کند. همچنین برنامه های گاه به گاه وجود دارد که تراشه Apple M1 قادر به استفاده از لپ تاپ های ویندوز مبتنی بر x86 است.

در عین حال ، وظایف بسیاری وجود دارد که نمی توان در مکینتاش جدید اپل انجام داد. احتمالاً زمانی خواهیم دید که اپل Mac از لپ تاپ های Windows x86 بدتر خواهد شد. همچنین ، اگر به محصولات اپل علاقه مند هستید ، باید بیشتر از Mac های مجهز به تراشه های Intel به Mac های جدید مبتنی بر معماری لوگو توجه کنید. خرید مک با پردازنده اینتل مانند خرید بلیط به یک جزیره بیابانی است که می توانید با ترک اپل از جزیره با آن دست دهید. اپل کمی هوشیاری دارد زیرا از هر 100 نفری که لپ تاپ می خرند ، 93 نفر لپ تاپ ویندوزی خریداری می کنند ، بنابراین هوشیار باشید.