دوربین های گوشی های هوشمند مسیری طولانی را طی کرده اند ، اما هنوز برای رسیدن به سطح جدیدترین دوربین های بدون آینه باید راهی طولانی را طی کنند. یکی از محدودیت های اصلی تلفن های همراه داشتن فاصله کانونی ثابت آنهاست. تولیدکنندگان دستگاه های تلفن همراه از چندین راه حل دوربین برای غلبه بر این محدودیت استفاده کرده اند و دارای یک میدان دید گسترده تر با لنزهای بسیار عریض و یک میدان دید باریک تر با لنزهای تله هستند.

با این حال ، این محدودیت همچنان باعث می شود لنزهای دوم و سوم از نظر دیافراگم و توانایی دریافت نور عملکرد بهتری داشته باشند و این در سنسورهای کوچکتر مشهودتر است. از طرف دیگر ، دوربین های بدون آینه و DSLR دارای یک سنسور دوربین هستند که از قابلیت تغییر لنز استفاده می کند. در نتیجه ، آنها می توانند فاصله کانونی متفاوتی داشته باشند. به عنوان مثال ، شما می توانید یک کیت لنز 18-55 میلی متری را با یک دوربین ارزان قیمت DSLR یا بدون آینه جفت کنید و با همان سنسور تصاویر بسیار عریض یا عادی بگیرید.

اگرچه در گذشته برخی از تلفن های مجهز به دوربین های حرفه ای مانند Galaxy K Zoom از فناوری بزرگنمایی نوری فیزیکی با کمک لنزهای متحرک استفاده می کردند ، اما این ایده هرگز جذب نشد و به جریان اصلی بازار وارد نشد. اما اکنون با فناوری جدیدی که شیائومی روی آن کار می کند ، شاید در آینده شرایط تغییر کند و تلفن هایی با لنزهای موبایل و بزرگنمایی متغیر داشته باشیم.

این شرکت در صفحه اجتماعی Weibo خود در چین اعلام کرد که فناوری لنزهای موبایل با دیافراگم بزرگ دارای یک ساختار نوری جمع شونده است که به راحتی در دستگاه قرار می گیرد و در صورت لزوم بیرون می زند. شیائومی می گوید این طراحی به تلسکوپ دستگاه اجازه می دهد تا با دیافراگم بزرگتر میزان تولید نور خود را تا 300 درصد افزایش دهد. با این حال ، مشخص نیست که مقدار f دوربین چقدر خواهد بود. گفته می شود عملکرد این دوربین در حالت عمودی و عکاسی در شب بهتر از دوربین های موجود در بازار است.

شیائومی می افزاید: این فناوری دارای سیستم جدید ضد لرزش است که زاویه ضد لرزش بیشتری دارد و این طراحی پایداری و وضوح تصاویر را تا 20٪ افزایش می دهد. این شرکت می گوید آنها به ادغام این فناوری پیشرفته تصویربرداری در تلفن های هوشمند ادامه خواهند داد و آن را در آینده در دسترس کاربران قرار خواهند داد.

این لنز مانند دوربین های از پیش ساخته شده از بدنه گوشی بیرون زده و امکان حرکت فیزیکی را فراهم می کند. شیائومی هنوز محدوده بزرگنمایی این فناوری را اعلام نکرده است و اگرچه مزیت اصلی چنین دوربینی دستیابی به بزرگنمایی نوری واقعی بدون لنز ثانویه است ، این شرکت رسماً اعلام نکرده است که فناوری آن می تواند از بزرگنمایی فیزیکی استفاده کند فاعل، موضوع.

استفاده از این فناوری در گوشی های بعدی شیائومی به این شرکت امکان استفاده از دوربین های تک لنز به جای دوربین دو یا سه را می دهد. اما از طرف دیگر ، این طراحی تأثیر مهمی در ضخامت گوشی ها خواهد داشت ، زیرا با وجود برداشتن قسمت متحرک لنز ، هنگام بازگشت به دستگاه ، باید فضای کافی برای قرار دادن لنز در داخل بدنه باقی بماند.

شیائومی هنوز اعلام نکرده است که چه زمانی از این فناوری در تلفن های خود استفاده می کند. بعید به نظر می رسد که پرچم داران سری Mi 11 از این فناوری استفاده کنند زیرا تا عرضه آن چیز زیادی باقی نمانده است ، اما اگر این شرکت بتواند با موفقیت فناوری خود را به تولید انبوه برساند ، احتمالاً باید انتظار تغییر اساسی در زمینه دوربین های موبایل را داشته باشیم.