شب گذشته ، پس از بحث و جدال فراوان ، سرانجام کوپرتینو از مک بوک های جدید با پردازنده های سیلیکون اپل رونمایی کرد. مک بوک پرو 13 اینچی ، مک بوک ایر 13 اینچی و مک مینی جدید همگی دارای تراشه ای به نام M1 هستند که هر یک از آنها دارای پورت US-C با تاندربولت 3 است. تحت این شرایط بسیاری از لوازم جانبی از جمله GPU های خارجی توسط این محصولات پشتیبانی نمی شوند.

در مصاحبه ای با TechCrunch ، اپل خاطر نشان كرد كه هر سه دستگاه Mac مبتنی بر M1 از یك واحد پردازش گرافیك خارجی (eGPU) پشتیبانی نمی كنند.

با استفاده از پردازنده گرافیکی خارجی ، کاربران می توانند کارت های گرافیک قدرتمند را از طریق درگاه Thunderbolt 3 به دستگاه های خود متصل کرده و از ویژگی های آن برای ویرایش فایل های ویدئویی یا بازی های سنگین استفاده کنند. اما مک بوک پرو 13 اینچی ، مک بوک ایر 13 اینچی و مک مینی جدیدی که شب گذشته معرفی شد قادر به انجام این کار نیستند.

همانطور که مقامات اپل شب گذشته اعتراف کردند ، تراشه M1 یک تراشه اختصاصی است که پردازنده ، GPU ، RAM و حافظه داخلی را به طور یکپارچه ادغام می کند. این اتفاق قبلاً در آیفون و آیپد رخ داده است. خوب است بدانید که کل مراحل طراحی و توسعه این سخت افزار توسط مهندسان اپل انجام شده است. در گفتگو با TechCrunch ، مدیران اپل همچنین گفتند که Mac های جدید با تراشه Silicon اپل قادر به پشتیبانی از پردازنده گرافیکی خارجی نیستند.

دلیل این امر هنوز مشخص نیست. بنابراین ، نمی توان گفت که کوپرتینو این تصمیم را اتخاذ کرده است ، یا مشکلات تجهیزات یا ناتوانی مهندسان باعث شده محصولات جدید بدون این عملکرد باشند. خوب است بدانید که اتصال تاندربولت نتیجه همکاری اپل و اینتل است و اینتل اخیراً به سایر شرکت ها اجازه داده است تا از محصولات تاندربولت 3 که پردازنده اینتل ندارند استفاده کنند.

یک لحظه شگفت انگیز در این بخش ساخته شده است. اگر به صفحه GPU خارجی lackmagic نگاه کنید ، می گوید از تراشه M1 پشتیبانی می کند. ظاهراً این مورد در وب سایت اپل جا به جا نشده است.

مقامات اپل اشاره کردند که پردازنده جدید این شرکت به پردازنده گرافیکی هفت یا هشت هسته ای مجهز است. متأسفانه ، هیچ اطلاعات بیشتری منتشر نشده است. بنابراین تا زمانی که این محصولات در دسترس قرار نگیرند ، باید منتظر بمانیم و ببینیم که پردازنده های گرافیکی Mac های جدید چگونه عمل می کنند.