برخی از مردم در مورد تفاوت بین پایه 999 دلار مک بوک ایر و نسخه 1249 دلاری اظهار نظر کرده و آن را خنده دار خوانده اند.

هر دو مدل دارای یک پردازنده 8 هسته ای با 4 هسته قدرتمند و 4 هسته کم مصرف و یک موتور عصبی 16 هسته ای هستند. در حالی که مدل پیشرفته دارای پردازنده گرافیکی 8 هسته ای است که در Macook Pro جدید و Mac Mini نیز دیده می شود. مدل پایه دارای یک پردازنده گرافیکی 7 هسته ای است. در نگاه اول ، این ممکن است یک تفاوت عجیب به نظر برسد ، به ویژه هنگامی که تفاوت در عملکرد دنیای واقعی بسیار کم است. چرا اپل فکر می کند این تفاوت این دو مدل است؟ در پاسخ ، عنوان شد که این شرکت تفاوتی نمی داند و توضیح می دهد که این به عنوان جمع آوری تراشه شناخته می شود.

هیچ فرآیند تولید تراشه کامل نیست و هرچه اندازه فرآیند کوچکتر باشد ، مشکلات پیچیده تری در تولید تراشه بوجود می آید. وقتی این کار در سطح نانومتر انجام می شود ، حتی تمیزترین اتاق ها دارای عنصری از آلودگی میکروسکوپی هستند ، بنابراین شرکت ها اغلب این کار را برای دستیابی به مشخصات خاصی انجام می دهند و در صورت عدم موفقیت ، آن را به عنوان نمونه لیست می کنند. آنها در زیر فروخته می شوند و در اصطلاح سطح متفاوتی دارند.

این همان چیزی است که با سرعت ساعت اتفاق می افتد. یک تراشه خوب می تواند با حداکثر سرعت با کمی گرما کار کند ، اما با سرعت کمی پایین تر هم می تواند خوب کار کند. بنابراین ، مواردی که نمی توانند با حداکثر سرعت اجرا شوند به عنوان نمونه کندتر به فروش می رسند. در واقع ، اپل نمی خواهد TSMC نسخه تراشه M1 را به جای پردازنده گرافیکی 8 هسته ای با پردازنده گرافیکی 7 هسته ای تولید کند. در عوض ، از این تراشه ها استفاده می کند ، که به دلیل گرافیک آنها آسیب دیده است (به دلیل گرم شدن بیش از حد) ، بنابراین فقط 7 هسته از 8 هسته پایه Macook Air به درستی کار می کنند.

مزیت این روش صرفه جویی در هزینه است. ممکن است اپل به جای دور ریختن از برخی تراشه ها استفاده مجدد کرده باشد. این کار باعث افزایش کارایی و در نتیجه کاهش هزینه ها می شود.