اپل با ایجاد تغییراتی در پیکربندی سرور سیستم های خود ، موفق به نصب آیفون و آیپد روی رایانه های مجهز به تراشه M1 نشده است. این بدان معناست که از این پس نمی توانید برنامه های iPhone و iPad را که به طور خاص برای Mac معرفی نشده اند ، روی این رایانه ها نصب کنید.

یکی از ویژگی های جالب انتقال رایانه های Mac از پردازنده های اینتل به ARM ، فراهم آوردن بستری برای استفاده از برنامه های iOS است. تاکنون کاربران قادر به نصب دستی برنامه های iOS در Mac بوده اند. اما از این پس نمی توان برنامه های iPhone و iPad را از طریق پرونده های IPA آنها نصب کرد. در نتیجه ، این برنامه ها اکنون می توانند از App Store بارگیری شوند.

این تغییر در M1 PC با MacOS ig Sur 11.1 و نسخه بتا توسعه MacOS ig Sur 11.2 اعمال می شود. اگر از macOS ig 11.2 استفاده می کنید ، اگر می خواهید این فایل ها را نصب کنید ، با مسئله بسیار خاصی روبرو خواهید شد ، همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید.

 

اگر می خواهید یکی از این برنامه ها را در macOS ig Sur 11.1 نصب کنید ، فقط پیامی دریافت می کنید که بهتر است بعداً دوباره امتحان کنید.

اگر قبلاً برنامه ای را از طریق پرونده روی دستگاه خود نصب کرده اید ، مشکلی در عملکرد نخواهید داشت. این تغییر فقط یک به روزرسانی جدید است و حتی اگر یک فایل IPA را بارگیری کرده باشید ، اکنون می توانید آن را بدون مشکل نصب کنید.

این تغییر اکنون بخشی از سیستم App Store است که پرونده های IPA را مدیریت می کند و خود بخشی از تعدادی از API ها است که حقوق سیستم عامل را تنظیم می کند. بنابراین ، ممکن است در آینده نزدیک پاسخی برای این مشکل پیدا نشود.