بر اساس آخرین گزارش منتشر شده توسط “فایننشال تایمز” انگلیس ، هواوی قصد دارد برای حل مشکل منع همکاری با شرکت های تراشه سازی آمریکایی با یک کارخانه تولید چیپ ست در شانگهای چین همکاری کند.

با تصمیم دولت ایالات متحده و سایر کشورها برای افزایش تحریم ها و ممنوعیت های چین و هواوی ، زمینه این برند چینی بسیار محدود شده است. حال ، اگر تولیدکنندگان تراشه بتوانند به طور کامل نیازهای هواوی را برآورده کنند ، این یک گام بزرگ در برابر تحریم ها خواهد بود.

این کارخانه در حال حاضر با کمک شریک تجاری هواوی ، مرکز تحقیق و توسعه شانگهای آی سی کار می کند. به نظر می رسد خط تولید این کارخانه بتواند نیاز هوآوی به تراشه ها و سخت افزارهای مورد نیاز برای تولید پرچمدار را برآورده کند.

براساس گزارش ها ، کارخانه شانگهای در چین چیپست های 45 نانومتری را برای تجهیزات مخابراتی تولید کرده است. طبق این برنامه ، آنها امیدوارند که در سال 2021 به تراشه های 28 نانومتری و در سال آینده به تراشه های 20 نانومتری ارتقا پیدا کنند. با این حال ، چنین برنامه زمانی طولانی باعث می شود هواوی از رقبای خود فاصله زیادی بگیرد. البته نکته این داستان این است که هوآوی به سرزمین مادری اعتماد خواهد کرد و از شر شركت های آمریكایی خلاص خواهد شد.

اگرچه از این تراشه ها در تلویزیون های هوشمند مبتنی بر نسل پنجم شبکه های مخابراتی ، محصولات و تجهیزات مبتنی بر اینترنت اشیا استفاده خواهد شد ، اما مشخص نیست که این کارخانه می تواند پردازنده های گوشی های هوشمند امروزی را تولید کند یا خیر. از آنجا که دولت آمریكا هواوی و محصولات آن را از استفاده از خدمات گوگل منع می كند ، جای تعجب نیست كه مقامات این مارك چینی به دنبال گزینه هایی برای این محصولات در سایر كشورها هستند.

اگرچه خبرهای خوبی مبنی بر ادامه همکاری برخی از تولیدکنندگان چیپست های آمریکایی با هواوی وجود دارد ، اما هنوز از ارائه تراشه هایی با اتصال 5G منع شده اند. البته اقدامات بعدی دولت آمریکا در این زمینه هنوز مشخص نیست. آیا دونالد ترامپ در گام بعدی منع تجاری هوآوی را اعمال خواهد کرد؟