همانطور که قبلاً توسط WWDC ذکر شده بود ، اپل شروع به انتقال کامپیوترهای خود از معماری Intel به معماری ARM کرد. این شرکت امشب اولین تراشه اختصاصی M1 را برای رایانه های Mac منتشر کرد که بدیهی است عملکردهای قدرتمندی دارد. با ما بمان.

تراشه M1 دارای پردازنده مرکزی هشت هسته ای است. این تراشه از چهار هسته با کارایی بالا تشکیل شده است که به عقیده اپل سریعترین هسته پردازنده در جهان است. چهار هسته بعدی تراشه برای بهره وری بالا طراحی شده اند و ضمن ارائه عملکرد مناسب ، از یک دهم نیرو استفاده می کنند. اپل گفت تراشه M1 می تواند بهترین عملکرد را در هر وات در اختیار کاربران قرار دهد و عملکرد سه برابر تراشه های معمولی است.

هسته پردازنده بزرگ دارای 12 مگابایت حافظه پنهان L2 و هسته کوچک دارای 4 مگابایت حافظه پنهان L2 است. سرعت این دو با هم می تواند به دو برابر آخرین تراشه های رایانه شخصی برسد ، و اگر آنها به 10 وات TDP محدود شوند و ظرفیت اتلاف حرارت مناسبی داشته باشند ، سرعت حتی می تواند سریعتر باشد.

این تراشه دارای گرافیک یکپارچه با هشت هسته و 128 واحد اجرایی است. اپل گفت که پردازنده گرافیکی تراشه M1 با 2.6 ترافلاپ سریعترین کارت گرافیک یکپارچه در جهان است. این تراشه همچنین دارای یک موتور عصبی شش هسته ای است که می تواند 11 تریلیون کار در ثانیه را انجام دهد.

تراشه M1 از معماری یکپارچه حافظه (UMA) مشابه تراشه موبایل استفاده می کند ؛ این بدان معنی است که حافظه آن با پردازنده ، گرافیک ، کنترلر ورودی و خروجی و سایر اجزا shared مشترک است و نیازی به انتقال داده از طریق PCIe ندارد.

مشابه تراشه آیفون 12 A14 ، تراشه M1 با استفاده از یک فرایند تولید 5 نانومتری تولید شده و دارای 16 میلیارد ترانزیستور است. این “سیستم روی تراشه” یا SoC از Thunderbolt و US 4 پشتیبانی می کند. M1 می تواند رسانه را رمزگذاری و رمزگشایی کند و از امنیت بالایی برخوردار است. اپل ادعا می کند که این تراشه می تواند Mac ها را از حالت “خواب” سریع روشن کند و می تواند برنامه های سه بعدی و ویرایش تصویر RAW را سریعتر به پایان برساند.

این شرکت گفت که تمام برنامه های کاربردی را برای پردازنده جدید خود بهینه کرده است. سرعت Final Cut Pro 6 برابر شده است و زمانی که Logic Pro قادر به پردازش آهنگ های صوتی است 3 برابر افزایش یافته است. توسعه دهندگان شخص ثالث مانند Adobe نیز درگیر هستند. به عنوان مثال ، Lightroom در اواخر امسال عرضه می شود و فتوشاپ با Apple Silicon سال آینده سازگار خواهد بود.

تراشه M1 تمام اجزا و اجزا for را برای پردازش جداگانه ادغام می کند. این تراشه می تواند برنامه ها و بازی های iPhone و Mac را برای اولین بار در رایانه های Mac از جمله HO Max و About Us اجرا کند.