SpaceX با فضاپیمای Crow Dragon با موفقیت گروه دوم فضانوردان را به مدار فرستاد. این ماموریت Crew-1 نام دارد ، اولین ماموریت Crew Dragon و آغاز دوره جدیدی از حمل و نقل انسان به ایستگاه فضایی ناسا است.

ساعت 3:57 عصر امروز ، کلاغ اژدها با موشک Falcon 9 SpaceX از مرکز فضایی کندی در فلوریدا پرواز کرد. در این کپسول سه فضانورد ناسا ، مایک هاپکینز ، ویکتور گلوور و شانون واکر و یک فضانورد ژاپنی به نام سوئیچی نوگوچی حضور داشتند. این کپسول اکنون در مدار است و تقریباً ساعت 07:30 روز سه شنبه به وقت ایران به ایستگاه فضایی می رسد. Crow Dragon به گونه ای طراحی شده است که بدون نیاز به دخالت انسان به طور خودکار به ایستگاه فضایی متصل شود.

بعد از اینکه فالکون 9 کپسول Crow Dragon را با موفقیت پرتاب کرد ، در اقیانوس اطلس فرود آمد. اسپیس ایکس قصد دارد برای مأموریت بعدی خود مجدداً از همان موشک موسوم به Crow-2 استفاده کند.

اگرچه مأموریت امروز دومین مأموریت سرنشین دار SpaceX است ، اما اولین مأموریت واقعی طولانی مدت برای فضاپیمای جدید Cruise Dragon است. اژدهای کلاغ در ماه ژوئن برای اولین بار فضانوردان را به ایستگاه فضایی برد و در ماه آگوست آنها را به زمین بازگرداند. اما این یک ماموریت آزمایشی بود و او فقط می خواست به مردم توانایی حرکت به جلو و عقب با خیال راحت به ایستگاه فضایی را نشان دهد. به دنبال موفقیت در این ماموریت ، ناسا اکنون اولین سفینه فضایی را که می تواند فضانوردان را به صورت خصوصی به ایالات متحده بفرستد ، در دوران پس از فضاپیما تأیید کرده است.

این کپسول ویژه Cro Dragon Resilience “مقاومت” نامگذاری شده است. مایک هاپکینز دقایقی قبل از پرتاب در ناسا و اسپیس ایکس در بیانیه ای گفت: “شما در این دوران دشوار برای الهام بخشیدن به ملت و جهان همکاری کردید و معنای واقعی نام این دستگاه شگفت انگیز را نشان دادید.” “اکنون نوبت ما است که سهم خود را انجام دهیم.”

از این پس ، مأموریت خدمه اژدها خدمه مشابه مأموریت امروز شرکت خواهد بود. این کپسول قرار است سالی چندین بار با حضور فضانوردان ناسا و تیم های دیگر آژانس های فضایی بین المللی به ایستگاه فضایی بین المللی برسد.

ناسا برای اولین بار در سال 2014 از SpaceX درخواست ساخت سفینه ای کرد که بتواند فضانوردان را هر شش ماه یک بار به ایستگاه فضایی ببرد و آنها را به زمین بازگرداند. اکنون سرانجام این هدف محقق شده و شرایط برای رسیدن به ایستگاه فضایی آسان تر شده است.

علی رغم این نقطه عطف ، برخی از مقامات ناسا هنوز در توصیف اژدهای کلاغ ، یک فضاپیمای قادر به عملیات عملیاتی تمایلی ندارند. از دست دادن شاتل فضایی چلنجر و کلمبیا فشار زیادی به سازمان وارد کرد و برخی از مهندسان ناسا در تصور به پایان رسیدن دوره تولید فضاپیما مردد هستند.

با این وجود ، مأموریت امروز یک نقطه عطف مهم برای ناسا بود زیرا به سازمان اطمینان داد که می تواند فضانوردان خود را به طور منظم و بدون درد به ایستگاه فضایی بفرستد. ناسا از آخرین پرواز شاتل فضایی در سال 2011 برای اعزام فضانوردان خود به ایستگاه فضایی از روسیه کمک دریافت کرده است. وی 80 میلیون دلار برای رزرو هر صندلی از موشک سایوز روسی پرداخت. اما اکنون با فضاپیمای اسپیس ایکس می توانند هر صندلی را با قیمت حدود 55 میلیون دلار رزرو کنند.

ناسا امیدوار است که به زودی گزینه های بیشتری در دسترس باشد ، زیرا SpaceX یکی از چندین شرکت اکتشافات فضایی است. مهمترین رقیب آنها بوئینگ است که در حال تولید کپسولی به نام CST-100 Starliner است. این فضاپیما هنوز در دست توسعه است زیرا مأموریت قبلی آن به ایستگاه فضایی بدون سرنشین طبق برنامه ریزی انجام نشده بود. در محاکمه سال گذشته ، Starliner با اشکالات نرم افزاری متعددی روبرو شد که مانع از رسیدن کپسول وی به ایستگاه شد و بوئینگ را مجبور کرد کپسول خود را به زمین بازگرداند. این شرکت قرار است در اوایل سال 2021 مأموریت آزمایشی دیگری را آغاز کند.

با این حساب ، SpaceX در حال حاضر شریک اصلی ناسا است و تعداد فضانوردان در ایستگاه فضایی همچنان در حال رشد است. در طی موشک سایوز ، جمعیت در ایستگاه فضایی به شش نفر رسید زیرا سایوز فقط توانست سه نفر را به فضا ببرد. اما با توجه به ظرفیت چهار نفره اژدهای کلاغ ، این ایستگاه فضایی به زودی برای اولین بار میزبان هفت نفر خواهد بود.